Uçaklı GAP Turu 9 | Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır Gaziantep - İstanbul S. Gökçen

Gaziantep,Şanlıurfa,Mardin,Diyarbakır

Uçaklı GAP Turu

Gaziantep, Rumkale, Harran, Şanlıurfa, Göbeklitepe, Mardin, Midyat, Eğil, Diyarbakır

1.Day

İstanbul S. Gökçen kiss Gaziantep

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu Salonu Anadolujet kontuarında 05.45'te buluşuyoruz. Anadolujet Havayolları'nın TK7270 sefer sayılı 07.00 uçağı ile Gaziantep'e uçuyoruz (1sa 35dk).  Varış: 08.35. Varışta rehberimiz tarafından karşılanmanın ardından Güneydoğu Anadolu/GAP bölgesinin giriş kapısı niteliğindeki, bölgenin en büyük kenti, tarih-kültür ve lezzet şehri olan Gaziantep’e varıp gezmeye başlıyoruz. İlk durağımız Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşıyan, içerisindeki eserlerle çok zengin bir tarihi mirası barındıran Zeugma Mozaik Müzesi. Rehberimiz eşliğinde gezdiğimiz müze ziyareti sonrası alacağımız (ekstra) öğle yemeğinde, zengin ve seçkin mutfağı ile ünü Türkiye’nin dışına taşmış olan Gaziantep’in yöresel lezzetlerini tadıyoruz. Yemek sonrası otobüsümüzle panoramik bir şehir turu yapıyoruz. Panoramik şehir turunun ardından Kültür Yolu’nun başında yer alan, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı'nda vermiş olduğu üstün kahramanlık mücadelesini muhteşem şekilde yansıtan Panorama 25 Aralık Müzesini ziyaret ederek Kalealtı Bölgesi turumuza başlıyoruz. Kentin simgesi ve Türkiye’de ayakta kalabilen şehir kalelerinin en güzel örneklerinden biri olan Gaziantep Kalesi’nin etrafından yürüyerek tarihi Zeytin Hanı'na geçiyoruz. Zeytin Hanı'nda yöresel ürünlerden alma imkânımız olacaktır. Tarihi kültür yolundaki yürüyüşümüze devam ederek eski Antep evleri ve sokakları ile tarihi hanları görerek Bakırcılar Çarşısı'na varıyoruz. Bu tarihi çarşıda Gaziantep ustalarının maharetli elleri ile üretmiş oldukları bakır eşyaları ve sedef kakma ürünlerin yapımını izliyoruz. Verilecek olan serbest zamanda dileyen konuklarımız Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı ve Zincirli Bedesten'de yöreye has ürünlerden alabilirler. Gezimizin ardından akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 5* Teymur Inter Continental Hotel5* Shimall Hotel vb.

2.Day

Gaziantep broken heart Rumkale broken heart Harran  broken heart Şanlıurfa

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Gaziantep’ten ayrılıyor ve Birecik üzerinden ulaşacağımız Rumkale’ye hareket ediyoruz. Fırat Nehri üzerinden geçerek vardığımız Birecik’te soyu tükenmekte olan kelaynak kuşlarını görüyor ve kısa bir yolculukla Rumkale’ye ulaşıyoruz. Rumkale’nin Halfeti tarafından grubumuz için ayarlanmış olan tekneye binerek, baraj gölü altında kalan köyü ve Rumkale’yi görüyoruz. Yaklaşık 1 saat süren bu enfes tekne gezimizin ardından otobüsümüzle Harran’a hareket ediyoruz. 5000 yıllık geçmişi bulunan Harran’a varışımıza müteakip; dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntılarını, Kale, Kervansaray ve karınca yuvasını andıran özel Harran Evleri'ni görüyoruz. Gezi sonrası Şanlıurfa şehir merkezine hareket ediyoruz. Şanlıurfa’ya varışımızın ardından öğle yemeğimizi (ekstra) alıyor ve gezimize başlıyoruz. İlk durağımız sabır timsali Eyüp Peygamber'in (a.s.) çile çektiği mağara ve makamı. Ardından Balıklı Göl bölgesine geçiyor ve Balıklı Göl, İbrahim Peygamber'in (a.s.) ateşe atıldığı yer, Ayn Zeliha Gölü, Rıdvaniye Camisi, İbrahim Peygamber'in (a.s.) doğduğu mağaradaki makamı ve Mevlid-i Halil Camisi ziyaretlerimizi tamamlıyoruz. Programımızın tamamlanması sonrası Kapalı Çarşı'dan ve sonrasında uğrayacağımız Gümrük Hanı'ndan yöreye has ürünlerden alışveriş yapabilirsiniz. Şanlıurfa gezimizi tamamladıktan sonra akşam yemekli sıra gecesini müteakip geceleme Şanlıurfa’daki otelimizde. 5* Nevali Hotel, 5* El Ruha Hotel, 5* Dedeman Hotel, 4* Hilton Garden Inn Hotel vb.

 

Önemli: Şanlıurfa'da ki otel alternatiflerinin kısıtlı olmasından dolayı yoğun tarihlerde konaklama butik otellerde olabilir.

3.Day

Şanlıurfa broken heart Göbeklitepe broken heart Mardin

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Göbeklitepe'ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 12 bin yıl önce inşa edildiği tespit edilerek bilim insanlarını, arkeolog ve tarihçileri şaşırtan tapınağın hikayesini rehberimizden dinliyoruz. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan, henüz arkeolojik kazıları devam eden ve içerisinde bulunan bazı yapıların tam olarak ne anlama geldiği hala tartışılan Göbeklitepe’deki gezimizi tamamlayarak Mardin’e hareket ediyoruz. Mardin’e varışımızın ardından otobüsümüzle kısa bir panoramik şehir turu yapıyor ve öğle yemeği (ekstra) için restorana hareket ediyoruz. Yemek sonrası ‘Dinler ve Dillerin Başkenti ‘olarak bilinen binlerce yıllık geçmişiyle ve bozulmamış tarihi dokusuyla geçmişe ışık tutan Mardin turumuza başlıyoruz. İlk olarak, bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzaferan Manastırı’na gidiyoruz. Deyrülzaferan Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Güneş Tapınağı, Vaftizhane ve Mezar bölümlerini görerek Kasımiye Medresesi’ne hareket ediyoruz. Bir Artuklu eseri olan Kasımiye Medresesi’ni gezerken göreceğiniz Yukarı Mezopotamya Ovası’nın büyüleyici manzarasını izledikten sonra Eski Mardin’in sokaklarında yürüyüşümüze başlıyoruz. Kırklar Kilisesi, Abbaralar, Ulu Cami, Şehidiye Camii, Şahtana Evi göreceğimiz yapılardan sadece birkaçı.. Verilen serbest zamanda bu keyifli şehirde yöreye has eşyalardan alabilirsiniz. Gezimizin ardından akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 5* Raymar Hotel, 5* Ramada Hotel, 5* Hilton Hotel vb.

4.Day

Mardin broken heart Midyat broken heart Batman broken heart Zerzevan Kalesi broken heart Diyarbakır

Otelde alacağımız kahvaltının ardından otobüsümüzle yapacağımız kısa bir yolculukla Midyat’a varıyor ve birçok diziye sahne olan tarihi kent Midyat’ı gezmeye başlıyoruz. Sıla Dizisi ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinden biri olan Kaymakamlık Konuk Evi’ne uğruyoruz. Konukevi gezisi sonrası Süryani ustaların yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği telkâri sanatının en iyi örneklerini görüp alabileceğiniz Telkariciler Çarşısı'na uğruyoruz. Ardından Midyat’tan ayrılarak antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasankeyf’e varıyoruz. Ilısu Barajı’nın suları altında kalan Hasankeyf’in hüzünlü hikayesini dinledikten sonra Hasankeyf’ten yeni şehre taşınan eserlerden Zeynel Bey Türbesi’ni ziyaret ederek buradan ayrılıyoruz. Raman Dağı’ndaki petrol kuyularını görerek güzergahımız üzerindeki Batman’da yöresel lezzetlerin sunulduğu lokantada (ekstra) öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası Bismil üzerinden Zerzevan Kalesi’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. Asur döneminde Kinabu (Samachi) olarak adlandırılan ve daha sonra Roma İmparatorluğunun sınır garnizonu olarak da kullanılan, Doğu Roma’nın önemli eserlerinden kabul edilen ve Mitras Tapınağı'nı da içinde barındıran Zerzevan Kalesi'ni geziyoruz. Aynı zamanda 2020 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine giren Zerzevan Kalesi'nde rehberimizin anlatımını dinledikten sonra aracımıza binerek kısa bir yolculukla Diyarbakır merkeze ulaşıyoruz. Diyarbakır’a varışımızı müteakiben otobüsümüzle panoramik bir şehir turu yapıyoruz. Panoramik tur esnasında 75. Cadde ve Dicle Kent bölgelerini görerek Diyarbakır’ın modern yüzüne şahit oluyoruz. Gezimizin ardından akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde. 4* Hilton Garden Inn Hotel5* Ramada Hotel, 5* Anemon Hotel vb.

5.Day

Diyarbakır broken heart Eğil broken heart Diyarbakır kiss İstanbul S. Gökçen

Otelde alacağımız kahvaltının ardından tüm gün sürecek Peygamberler ve Sahabeler kenti Diyarbakır gezimize başlıyoruz. Diyarbakır’a yaklaşık 50 km mesafedeki Eğil ilçesine hareket ediyoruz. Yakın zamana kadar Dicle Nehri kenarında bulunan, Dicle Baraj Gölü'nde su tutulmaya başlanmasıyla yukarıya taşınan Zülkifl (a.s.) ve Elyesa (a.s.) Peygamberlerin Türbeleri'ni ziyaret ediyoruz. Rehberimizin anlatımıyla bölgeyi ve bölgenin tarihini dinliyoruz. Yöresel lezzetleri tadabileceğimiz restoranda öğle yemeğimizi (ekstra) alıyoruz. Yemek sonrası İçkale olarak adlandırılan; içerisinde Artuklu Sarayı, Hükumet Konağı, Jandarma Komutanlığı, St. George Kilisesi, Diyarbakır Eski CezaeviKervansaray ve aynı zamanda 27 şehit sahabenin de medfun bulunduğu Hz. Süleyman Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında gezimize; yapılış tarihi net olarak bilinmeyen, 9000 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen Diyarbakır Surları ile başlıyoruz. Sur içi bölgesinde rehberimizin anlatımıyla; Hasan Paşa Hanı’nı görüp sonrasında İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen ve aynı zamanda İslam tarihinin en eski camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camisi ziyareti ile gezimize devam ediyoruz. İçerisinde taş işçiliği ve ahşap boyama sanatlarının inceliklerini görebileceğiniz bu şaheseri ziyaret ettikten sonra Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi ve Dört Ayaklı Minare'yi görüyoruz. Surların en eski bölümü olan Mardin Kapı’daki Keçi Burcu'ndaki seyir terasına çıkarak Hevsel Bahçeleri'nin muhteşem manzarasını ve On Gözlü Köprü'yü uzaktan seyrediyoruz. Ardından otobüsümüze binip Dicle kıyısındaki On Gözlü Köprü’ye varıyoruz. Burada kısa bir fotoğraf molasının ardından Diyarbakır gezimizi tamamlıyor ve dönüş uçuşu için kısa bir yolculukla Diyarbakır Havalimanı'na ulaşıyoruz. Pegasus Havayolları'nın PC2385 sefer sayılı saat 21.15 uçağı veya Anadolujet Havayolları'nın TK7215 sefer sayılı 20.30 uçağı ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçuyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürüyor.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Anadolujet Havayolları ile İstanbul S. Gökçen / Gaziantep - Diyarbakır / İstanbul S. Gökçen arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri
 • 4 gece 5* kalitesinde otellerde konaklama
 • 4 kahvaltı
 • 3 akşam yemeği ve Şanlıurfa'da akşam yemekli sıra gecesi (toplam 4 akşam yemeği)
 • Halfeti tekne turu
 • Tüm transferler
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Tüm vergiler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün kahvaltı
 • Son gün akşam yemeği
 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan kapalı içecekler
 • PCR test ücretleri ve pandemi sebebiyle sonradan doğabilecek harici masraflar
 • Müze giriş ücretleri (Müzekart almanız tavsiye edilir)
 • Program dışı talep edilecek turlar
 • Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş
 • Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet

Önemli: Uçak saatleri tarihlere göre ileri/geri değişiklik gösterebilmektedir. Güncel uçuş saatleri tur hareket tarihinden 2 gün önce tarafınıza bildirilecektir.

 

Bir başka organizasyonda buluşmak üzere…

 

Contact
Phone : 08503046626
Email : bilgi@huzurluseyahat.com
This is the official booking website of huzurluseyahat.com. Get the best prices and occasion from www.huzurluseyahat.com.
Doc No : 1462
Title : NEMA ORG.ELEK.TUR.İNŞ.TİC.ve SAN.A.Ş.